Головна » Статті » Перша сторінка

Раву хочуть перетворити у ще одні Грибовичі?

Трохи більше як рік тому у Раві-Руській розгорівся черговий скандал. Приводом для цього стало розміщення по всьому місту оголошення, в якому місцеву владу звинувачували у тому, що вона не допомагає місту, а навпаки, - знищує його. Як доказ, у повідомленні, надрукованому на звичайному принтері, йшлося про те, що «комерційні структури, при допомозі горе-депутатів, вирішили побудувати по вул. Липник завод із переробки пляшок та поліетиленових виробів». Проблему автор, який, до речі, в оголошенні залишився невідомим, вбачає у тому, що діяльність подібного заводу призведе до онкологічних захворювань, випадання зубів та волосся. Скандал викликав таке обурення у громадськості, що, подейкують, депутати рішення про дозвіл будівництва подібного заводу відмінили.

Однак нещодавно питання щодо будівництва цього об’єкта знову стало актуальним. Очевидно, що до його реалізації справа не дійде ще декілька років, однак уже зараз у міському бюджеті закладено кошти на виготовлення проекту «полігону з переробки твердих побутових відходів».

Офіційна версія щодо того, що збираються побудувати, - це ніякий не завод. Полігон з переробки твердих побутових відходів передбачає у собі великі ями, які повинні бути облаштован відповідно до санітарних умов, які шар за шаром засипаються сміттям. Пляшки та поліетиленові вироби ж повинні окремо відсортовуватись та перероблятись. Цей полігон ТПВ передбачено на місці теперішнього міського сміттєзвалища, яке дійсно знаходиться по вулиці Липник. Як нас запевнили у міській раді, ніякого шкідливого впливу на людей та навколишнє середовища цей об’єкт мати не буде.

Однак як говорять, диму без вогню не буває. Щось та й стало причиною того, що є незгодні із побудовою такого «об’єкта». З іншого боку, є побоювання, що поза спинами равчан знову щось тихенько вирішується, а населення не має достатньої інформації.

Для початку закцентуємо увагу на тому, що до полігону з переробки твердих побутових відходів є приставка – «проект». Тобто, наразі йде лише розробка того, який вигляд має мати майбутній полігон. Як нам стало відомо, декілька років тому вже розроблявся подібний проект, на який було витрачено немалу суму грошей. З невідомих причин той проект залишився нереалізованим. Як буде цього разу, поки що сказати не можемо. Однак не варто відкладати справу у довгу шухляду і сподіватися, що коли проект буде схвалено і коли надійдуть кошти, думка равчан буде запитана і почута. Особливо, врахувавши той факт, що у часи незалежності у місті не проводилося жодного референдуму щодо тих чи інших питань Рави-Руської, що наводить на думку, що влада не цікавиться думкою громадськості. А що вже говорити про так званий «полігон» з переробки сміття, вартість якого, очевидно, коливатиметься у кілька мільйонів гривень… Тому думка равчан щодо того, хочуть вони бачити подібний об’єкт у межах міста чи ні, на жаль, так і залишиться при них.

Інформації щодо того, яким буде полігон ТПВ, екологічно-чистим і чи відповідатиме санітарним вимогам, чи є заключення санепідемстанції, нам нара зі невідомо. Але наведемо вам декілька фактів, які, маємо надію, дозволять вам зрозуміти, яке майбутнє нас може чекати, якщо подібний проект буде реалізований.

Як відомо, полігон повинен знаходитися на місці, де зараз є міське сміттєзвалище, тобто по вул. Липник. Логічно подумати і можна зрозуміти, що задля безпеки громадян, їхнього здоров'я подібні об’єкти повинні знаходити поза межами міста, подалі від населених будинків. У нашому випадку, полігон буде у межах Рави і стане «добрим» сусідом місцевим жителям.

Рава-Руська знаходиться у межах заповідника «Равське Розточчя», що відрізняється своєю флорою та фауною. А враховуючи те, що місто і так уже насичене спирт-, масло- та шпалопросочувальним заводами, ще одна подібна «споруда» навряд чи позитивно вплине як на екологічний стан, так і на здоров'я мешканців.

Для міста характерні південно-західні вітри. Що це таке, мабуть, ви вже знаєте. Приклад запаху «бражки» від місцевого спиртзаводу уже декілька років перетворює місто у смердюче пекло, яким дихають равчани. Якщо ви не зауважили, майбутній полігон буде розташовуватися якраз зі сторони, звідки на місто і осідає «браговий» запах… Ще один такий запах «парфумів» і Рава стане Парижем навпаки.

Очевидно, якщо у будівництво полігону вкладатимуть мільйони, то у майбутньому завод мав би принести чималі грошові дивіденди. Говорити про те, що це задарма, мабуть, не будемо. Такі гроші на сміття, у буквальному сенсі, не викидають. Не варто бути експертом, щоб зрозуміти, що той об’єм сміття, який назбирується у місті протягом дня, для такого потужного об’єкта буде замало. Отже, звідкись потрібно брати сировину. Логічно, що сміття почнуть звозити з інших міст, таких як Жовква, Яворів, навколишніх сіл, щоб задовольнити «апетити» полігону. У такому випадку звезення сміття, Рава-Руська може повторити сумний досвід Великих Грибовичів, яке львівське сміття перетворило на екологічно-небезпечну зону. Тепер люди там бояться не лише пити воду, а й дихати. Однак за цей свій страх вони мають у селі збудовану нову школу, аналогів якій донедавна у районі не було, набагато краще медобслуговування, газ, який Раві, скоріше за все, вже не засвітить, і ще багато інших пільг. Проте і це не зупиняє грибовчан і вони прагнуть до закриття сміттєзвалища поблизу їхнього села. Що на взамін пропонують равчанам? Чи нам проведуть газ, побудують нову школу, відремонтують дороги, закуплять нові медичні обладнання? Про це ніхто не говорить.

Зрозуміло, що якщо подібний об’єкт потрібен місту, то він, в першу чергу, повинен бути екологічно безпечним. По-друге, він має знаходитися не ближче, як за півтора кілометри до населених пунктів. По-третє, громадяни повинні знати: де, коли, як, хто і з якою метою полігон буде будувати. Їхня думка повинна бути врахована! Це найголовніше.

Шановні громадяни! Ми закликаємо Вас не бути байдужими до своєї долі, долі Ваших дітей та наступних поколінь! Ви бачите, до чого місто вже довели її начебто «дбайливі господарі». У нас тепер хочуть відібрати найцінніше – наше здоров'я! Подумайте над тим, чи варті Ваші зволікання до рішучих дій зараз того, щоб Ваші нащадки, сини та доньки, були позбавлені щасливого та здорового майбутнього?...

Захар Негода

 

Категорія: Перша сторінка | Додав: Admin (19.01.2010)
Переглядів: 671 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 4.0/2
Всього коментарів: 1
07.05.2010
1. ANDRIY FARINA (FARIK) [Матеріал]
angry angry angry

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]